Protože děti muziku milují...

Práce s dětmi

Již jako malá holka, která prošla mnoha kroužky od gymnastiky po hudební nauku, jsem tíhla k pozdějšímu předávání zkušeností. Později jsem tak pracovala především s dospělými, napříč obory, kterými jsem se právě zabývala. Když se mi ale narodily vlastní děti, otevřely mi dveře právě k práci s těmi nejmenšími. 

Nebylo tedy přirozenější cesty, než začít právě s nimi a s jejich kamarády při hudební výchově v mateřské školce a dále v kroužcích, které mi mezi dětskými aktivitami na malé vesničče hodně chyběly. Ty už mají několikaletou tradici.

Pokud to tedy nemáte moc daleko do Pyšel či Světic a nechcete, aby Vám děti brnkaly jen na Vaši nervovou soustavu, neváhejte a napište mi.


Svetlušky a Advent v Soběhrdech (2015). Spolu s námi Pavla Vondráčková-Jahodová a Eliana Vondráčková
Svetlušky a Advent v Soběhrdech (2015). Spolu s námi Pavla Vondráčková-Jahodová a Eliana Vondráčková

Pěvecký kroužek Světlušky/ ZŠ Světice

Koho potřebujeme: Všechny děti od 5-12 let, které rády zpívají. Čistý hlas a hudební cítění výhodou, nikoli podmínkou. Je možné se k nám přidat i v průběhu roku.

Kdy se scházíme: Každé pondělí, 14:00-15:00 v Malém sále OÚ Světice

Co děláme:

  • Nacvičujeme písničky na naše vystoupení.
  • První pololetí věnujeme zpravidla programu pro vánoční/adventní koncerty, druhé pak pro jarní vystoupení složená z českých i cizokrajných písní.
  • Poznáváme základy hudby, rytmus, noty, elementární teorii, nechybí dechová a hlasová cvičení.

Co máme za sebou:

  • Četná vystoupení nejen na školních akcích, ale i na dalších místech v regionu.
  • Děti s námi poznávají spolupráci v komorním sboru. Najdou tu bezva kamarády naladěné na společnou notu. Mohou si snadno vyzkoušet sborové i sólové účinkování před publikem - na různých místech i po boku profesionálů, čímž dále získávají cenné zkušenosti i zdravé sebevědomí.

Doporučení z první ruky:

Moje dcera chodí k Vandě do sboru druhým rokem. Chodí tam moc ráda. Těší se na kamarády, cizojazyčné písničky a přátelskou atmosféru, která v malém komorním sborečku panuje. Přestože dcera chodí do blízké ZUŠ na hru na klavír a sbormistryně ji už opakovaně chtěla "přetáhnout" jako velmi nadanou do školního sboru, nechce o tom dcerka ani slyšet. Je zkrátka spokojená v tom svém :-) E.B.


Hudební hrátky v DS Cvrček Pyšely


V pyšelské mateřské školičce - dětské skupině učím děti hudební výchovu. Hrajeme na klávesy či ukulele, doprovázíme jednoduchými rytmickými nástroji, hrajeme hudební divadlo, poznáváme rytmus, melodii, posloucháme ukázky z klasické hudby.

Kocour Volfík se už na vás těší
Kocour Volfík se už na vás těší

Pracuji tu s dětmi dále v odpoledních kroužcích - v rámci hudebních hrátek, kde děti postupně objevují klávesy a zobcovou flétnu, poznávají první noty, malují a tvoří.

Děti se tak mohou snadno připravit na přijímačky k dalšímu vzdělávání do ZUŠ, nebo si přijít jen tak zahrát pro zábavu.

Kdy a kde: DS Cvrček Pyšely, Průběžná 303

  • zábavné pískání   (1 - 2 děti, 30 min, 3 - 7 let)
  • zábavné brnkání   (1 - 2 děti, 30 min, 3 - 7 let)
  • hudební hrátky   (4 - 6 dětí, 45 min, 4 - 7 let, od šk.r. 2017/18)
  • kroužek ukulele  (4-6 dětí, 45 min, 8 - 12 let, od šk.r. 2017/18)

Při práci s dětmi pracujeme s prvními školičkami pro zobcovou flétnu a klavír (L.Daniel/Škola hry na sopránovou zobcovou flétnu, H.Skálová/Pískáme si, nezlobíme, I.Hlavatá/Hrátky s flétnou, písničkami a pastelkami a L. Sluka/Klavírní školička, I.Oplištilová-Z.Hančilová-M.Kellerová/Klavihrátky), pro písničky, zábavné hudební úkoly, zpěv a elementární hudební výchovu pak knihy a CD (J.Pazour-R.Král/Písničky na hraní, A.Tichá/Učíme děti zpívat, E.Kulhánková/Hudebně pohybová výchova, V.Pospíšilová-M.Vozar-M.Nesvadba/Pracovní sešit pro PHV a první díly zpěvníku Já, písnička).Letní příměstský hudební tábor Světice

Pondělí - pátek, 14.-18.8.
7:30 - 17:00, zázemí v Malém sále při OÚ Světice.


Letní příměstský hudební tábor Světice

Pondělí - pátek, 14.-18.8.
7:30 - 17:00, zázemí v Malém sále při OÚ Světice.

Tábor ve spolupráci s KDM Čtyřlístek je zaměřen na seznamování s hudbou, hudebními nástroji a hrou na ně. Všechny děti si tak budou moci vyzkoušet hraní na klavír, velkou rodinu zobcových fléten i na kytaru či ukulele a bicí všeho druhu. Na každý den připravíme jednu píseň, na niž budou navazovat nápadité a tvořivé úkoly a hry.Každý den také probereme jednu "rodinu" nástrojů (dechové, strunné, bicí...) - poslechneme si je, některé i prohlédneme a vyzkoušíme - a namalujeme.

Protože léto volá ven, budeme i my často na vzduchu: rozhýbáme celé tělo, čímž dále budeme poznávat rytmus a tempo. Podnikneme tajnou výpravu, vyzkoušíme si hudební kvíz, zahrajeme si na dirigenta a nacvičíme si společnou písničku na závěrečný "absolventský" koncert.

S sebou si určitě vezměte písničky na rtech, dobrou náladu a svůj oblíbený hudební nastroj. Flétnu, kytaru, nebo třeba housle určitě nenechte zahálet-ať to pořádně rozjedeme! Klavír nebo klávesy budou k dispozici na místě.

Tak nám v pátek hned neutíkejte, ať své děti můžete vidět a slyšet LIVE!


Přihlášky, cena a další užitečné informace - zde:

https://klubctyrlistek.cz/tabory/cvrckuv-hudebni-tabor/